Niewydolność nerek u psów – postępowanie

Niewydolność nerek u psów jest schorzeniem zagrażającym życiu. Nerki są istotnym narządem w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu i utrzymaniu jego homeostazy. Ich rola polegająca na filtrowaniu i usuwaniu produktów przemiany materii, regulacji poziom wapnia i witaminy D,utrzymaniu poziomu płynów i wydzielaniu hormonu odpowiedzialnego za produkcję czerwonych krwinek jest powszechnie znana. W artykule przybliżę objawy chorób nerek, a także terapię żywieniową prowadzoną w przypadku wystąpienia schorzeń.

Niewydolność nerek u psów i inne choroby nerek –  przyczyny

Choroby nerek są drugim po nowotworach czynnikiem prowadzącym do śmierci psa. W większości przypadków, postępujące pogorszenie funkcjonowania tego narządu związane jest z wiekiem. Niestety początkowo objawy są na tyle niespecyficzne, że nawet bardzo uważni opiekunowie zwierząt nie są w stanie ich zaobserwować.
Poza wiekiem do chorób nerek predysponują infekcje bakteryjne i wirusowe, czynniki odżywcze, immunologiczne (w tym autoimmunologiczne), spożycie substancji toksycznych, bądź narażenie na stały kontakt z takimi substancjami. Ostra choroba nerek występuje nagle i jest znacznie mniej rozpowszechniona niż przewlekła postać, a odpowiednie i szybko wdrożone leczenie pozwala w wielu przypadkach na całkowity powrót do zdrowia.
Niestety najczęstszą formą chorób nerek u psów są postacie przewlekłe . Jest to zazwyczaj wynikiem powolnego pogorszenia funkcjonowania narządu związanego z wiekiem zwierzaka.

Niewydolność nerek u psów – objawy 

Polidypsja i poliuria – czyli częste picie i częste oddawanie moczu. Mocz nie jest zagęszczany, ilość pobieranych płynów nie równoważy ilości płynów wydalanych. Może dochodzić do odwodnienia. W późniejszym czasie dochodzi do utraty masy ciała, wymiotów, utraty apetytu, apatii. Objawy te pojawiają się jednak bardzo późno, a mianowicie w tedy gdy nerki tracą swoje możliwości pracy już w 80%.
Diagnostyka obejmuje rutynowe badania krwi i moczu, a także badanie RTG jamy brzusznej. Jednym z elementów diagnostyki jest biopsja nerki. Potwierdza ona jednoznacznie diagnozę. Najczęściej jednak prowadzone jest leczenie objawowe na podstawie danych laboratoryjnych. Postępowanie lecznicze przy chorobach nerek Terapia płynowa jest najważniejszym czynnikiem w leczeniu chorób nerek u psów.
W przypadku tej grupy chorób bardzo dużym niebezpieczeństwem jest odwodnienie. Krytycznym elementem jest wprowadzenie prawidłowego programu dietetycznego, którego celem jest zmniejszenie obciążenia nerek i wyeliminowania, lub ograniczenia substancji wpływających negatywnie na nerki. Dieta powinna zawierać niski poziom soli i minimalny fosforu.
Najprostszym i najbardziej efektywnym działaniem jest zastosowanie gotowych karm weterynaryjnych, skomponowanych wg powyższych zasad. Najważniejszym parametrem w odniesieniu do ilości białka u psów z chorobami nerek jest jakość, a nie ich zawartość.
W przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków – konieczna jest konsultacja diety z lekarzem weterynarii. Jednym z charakterystycznych objawów chorób nerek jest niedokrwistość. Organizm psa z chorymi nerkami nie jest w stanie skutecznie produkować czerwonych ciałek krwi. Uzupełnienie diety psa z witaminami z grupy B i żelazem pomaga stymulować wytwarzanie krwinek czerwonych, co pomaga przeciwdziałać anemii. Należy pamiętać, że drożdże piwne, są źródłem witamin z grupy B. Terapia chorób nerek powinna obejmować zalecenia dietetyczne, a w szczególnych wypadkach dializę.
Długoterminowe zarządzanie chorobą polega na monitorowaniu funkcji nerek (badanie krwi i moczu co 3 – 6 m-cy). Wartości badane powinny obejmować: mocznik, kreatyninę, wapń i fosfor. Ponadto monitorowana powinna być całkowita liczba krwinek czerwonych. Jeżeli jest to możliwe technicznie – badanie ciśnienia krwi.
Właściciele powinni stale monitorować stopień nawodnienia zwierzęcia wykonując test skórny na szyi psa. Wskazane jest nauczenie podawania płynów podskórnie. Właściwe postępowanie dietetyczne, lecznicze i współpraca lekarza z właścicielem pozwala przedłużyć życie psu nawet o kilka lat.